3 Ocak 2019 Perşembe

duaların kabulu için en uygun vakitler, duaların kabul olması için ne yapmalı, duaların kabul olduğu nasıl anlaşılır, duaların kabul olduğu 10 zamanı biliyor musunuz?
Duaların Kabulü İçin En Makbul Vakitler
Gece ve gündüz içinde olmak üzere bazı vakitler diğer vakitlerden ayrı olarak duaların kabulü daha makbul gösterilmiştir. Bu vakitlerden bazıları aşağıdaki hadislerle şöyle belirtilmektedir.

1. Ezanla Kamet Arasında:
“Dua ezanla kamet arasında red edilmez.” (Tirmizi, 196)

2. Namaza Çağrıldığı Zaman, Ezanın Okunuşu Anında:
“İki şey reddedilmez veya az reddedilir; Ezanın okunuşu anında dua ve düşmanla karşı karşıya gelindiğinde.” (Ebu Davud, 278)

3. Secde Esnasında:
“Kulun Allah’a en yakın olduğu an Secde’dir, duayı fazla yapınız.” (Müslim, 744)

4. Namazdan Ayrılmadan Önce:
– Biriniz namazda oturduğu zaman söylesin:
“Ettahiyyatü lillâhi vessalevâtü vettayyıhâtü essalâmü aleyke eyyühennebiyyü verahmetullahi vebereâtühü esselâmü aleyna ve alâ ibadillâhissâlihin”
“Selamlar, namazlar, güzellikler Allah içindir. Alah’ın rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun ey Peygamber, selam olsun; bize ve salih kullar üzerine de” 
– Onu söylediği zaman yerde ve gökte bütün salih kullara isabet eder:“Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”
“Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (S.a.v.) O’nun kulu ve resulüdür.”
– Daha sonra dilediği gibi dua etmekte serbesttir. (Müslim, 609)


5. Farz Namazların Ardından:
Ebi Ümame dedi ki;
“Ya Rasülallah! Hangi dua daha çok işitilir (kabul edilir).”Peygamberimiz buyurdu;
“Gecenin son yarısında ve farz namazlarının arkasında.” (Tirmizi, 3421)

0 yorum:

Yorum Gönder