Bitlis Eren Üniversitesi

Bitlis Eren Üniversitesi hakkında kısa bir bilgi.

Üniversite Bitlis ile Tatvan arasında Rahva diye adlandırılan yerleşim yerinde kurulmuştur.
Kampüs Bitlis merkezine 10 km mesafede şehir içi servisleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Tatvan merkezine de yaklaşık 10 km mesafededir, buraya ilçe servisleriyle ulaşım sağlanır. Tatvan yerleşim olarak Bitlisten hem güzel hem de gelişmiş olduğu için öğrenci ve hocaların yaşamak için daha fazla tercih ettiği yerdir. Ancak ulaşım ilçe araçlarıyla sağlandığından ikinci öğretimlerin çıkış saatinde araç yoktur. Kampüsün hemen yanında ve karşısında yapılan toki binaları da kalmak için uygundur. Kiralar eve göre değişmekte olup 2+1 evler 400 tl den başlamaktadır. Bitlis merkezde ev bulma hususunda biraz zorluk yaşanabilir. Tatvan ise bu yönüyle oldukça avantajlıdır. KYK yurtları bayanlar için kampüsün içinde yeni yapılmıştır. Erkek yurtları ise merkez ile kampüs arasındadır.
Üniversitenin yeni olmasından dolayı kalite anlamında çok bir şey beklememek gerekiyor. Şehir de ufak ve sosyal anlamda kısıtlı ancak tarihi ve tabii güzellikleri bakımından güzel bir yerdir. Tatvan da Nemrut krater dağı, Ahlat da Selçuklulardan kalma tarihi kalıntılar, Adilcevazın güzelliği mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdir. Nemrut dağında kayak merkezi vardır, kışın sporlarını sevenler için harika bir yerdir.
Hava durumu bakımından da şunu ifade edeyim ki, zaten Bitlis kışı oldukça sert bir yer, kampüsün bulunduğu yerleşke ise en az 5 derece daha soğuktur, etrafı da açık olduğundan çok fena rüzgar almaktadır. Belki de Türkiye’nin en sert kışına maruz bir kampüstür.

Merak ettiğiniz soru ve ya sorular varsa Soru-Cevap kısmından sorabilirsiniz.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. hizan1334 diyor ki:

    Eren üniversitesi yeni açılmiş çok güzel bir üniversite tercih edecek olan arkadaşlara tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir