Forum

Guest  

Welcome Guest, posting in this forum requires registration.

Pages: [1]
Topic: İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ
anonim1
Member
Posts: 10

Reputation: 2
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ
on: July 11, 2015, 12:24

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünde okuyorum.Bildiğiniz gibi Tıp Fakültesi 6 sene. İngilizce tıp okuduğunuzda hazırlık geçme sınavında geçemiyorsanız veya bir sene rahat takılmak için hazırlık okuyup toplamda 7 sene yapabiliyorsunuz. Öncelikle bu sürenin sadece okumaktan bir haber ve cahilliklerine rağmen çok ve boş konuşmaktan öteye geçememiş insanlar için 'ohooooo ölme eşşeğim ölme' lik bir tarafı var. Fakülteyi bitirdiğinizde MD -medical doctor- tıp doktoru oluyorsunuz ve işiniz garanti. Zaten son yıllarda puanlarının coşmasındaki en büyük etken de bu. Fakülteyi bitirdikten sonra isterseniz doğrudan devletin sizi atadığı yere gidip sağlık ocaklarında çalışabilirsiniz, isterseniz de (Tıp uzmanlık sınavına girip puanınızın yettiği bir yerde seçtiğiniz branşta uzmanlık okuyabilirsiniz. Korkmayın, uzmanlık okuduğunuz süre boyunca maaşınız var. Bu arada tıp fakültesinin 6. sınıfında çok cüzi bir miktar burs kıvamında bir para alıyorsunuz.


Diğer yandan kendi tıp fakültem için konuşacak olursam, asla bir üniversite havası yok; bildiğiniz hastane içinde haliyle her taraf hasta gerçek anlamda yıkık dökük ruhsuz renksiz binaların içinde, İstanbul'un merkezi Fatih ilçesinde, kaldırımlarda bile yürümeye yer olmayan yer. Dahası size çarpa çarpa yürüyen birçok yerli ve yabancı göçmenin bulunduğu bir bölgede teknoloji ve imkânlar bakımından çağın gerisinde kalmış laboratuarların olduğu ama yine de Türkiye'deki en yüksek tıp fakültesi. Yüksek puan olmasının sebebi de sanıyorum İstanbul’da olması ve ismi. Bunun dışında asla hakaret etmek için söylemiyorum dışarıya karşı da her zaman savunurum hocalarımı ama sanıyorum akademik olarak yükselmenin ve Türkiye'deki özellikle İstanbul'daki hayat şartlarının veya kötü hayat tecrübelerinin etkisiyle, biraz da genetik yatkınlık ve kendine hakim olamayışının etkisiyle ciddi anlamda ruhsal sorunları olan ve bunları size aksettiren ve kötü muamele ve hakaret edebilen öğretim üyeleri ve akademisyenlere sahip bir fakülte. Ve bir öğrenci olarak da arkanızda birileri yoksa veya yol yordamı, hakkınızı aramayı bilmiyorsanız hakkınızı bulamayacağınız bir yapıya sahip bir yer.


Bundan dolayı bırakın 'köklü geçmiş' olayını , Koç'tur, Yeditepe'dir, Bahçeşehir'dir bunların burslularını önerebilirim size gözü kapalı. Oradakiler de sanırım kendileriyle birlikte parayla okuyan daha az zeki zengin çocuklarının etkisiyle mi bilemiyorum, yatay geçişle gelmek isteyenler oluyor(yeditepeden geliyorlar her sene, aslında koçtan gelen görmedim hiç zaten tam burslu olarak bir elin parmakları kadar öğrenci alıyorlar). Diğer yandan 4 yıllık tıp dışında bir lisans programına gittiğinizde, mezun olduğunuzda bir iki yabancı diliniz, bölüm dereceniz veya çeşitli şekillerde kendiniz hem gerçekten hem de sertifikalı olarak yetiştirmediyseniz kim sizi ne yapsın. Bunlara az çok sahip olsanız bile tezli yüksek lisans yapmadan her şeyiyle adam gibi bir iş bulmanız zor sanırım doğuştan torpilli değilseniz. Bunlardan çok daha öte benim bu yazıda esas vurgulamak istediğim nokta tıp fakültesini neden tercih ettiğiniz. Bu gerçekten çok önemli bir konu, zira tıp fakültesine geldikten bir iki yıl sonra bölümdeki birçok ama birçok öğrenci bu bölümün kendileri için uygun bölüm olmadığını fark ediyor. Hangi lisede okuyorsak okuyalım, ne kadar zeki olduğumuzu düşünürsek düşünelim bizler üniversite seçtiğimiz yaşlarda -doğal olarak- bazı şeylerin yeterinde farkında olamıyoruz. İnsanın kendini tanıması uzun süren bir süreç ve aslında %99 umuz kendimizi tanımadan-tanıyamadan tercihler yapıyoruz. Aslında bu da kader denen şeyin bir parçası-kötü bir şey değil- olması gereken bu. Son zamanlarda neredeyse tüm anne babalar çocuklarının doktor olmasını ister oldu, artık cidden çok sinirleniyorum buna. Bizim yine zeki matematikçilere, fizikçilere ihtiyacımız yok mu? Hatta zeki hukukçulara ve coğrafyacılara? Tek saygın bölüm tıp mı? Evet tıp çok saygın, belki de tarih boyunca en saygın mesleklerden biri oldu ve olacak; fakat bence sadece tıp okuyarak saygın olunmaz; mesleğine hakimiyet, bilgi ve yetenekleri ölçüsünde saygın olunur. Yani ben tıp fakültesine gitmeyi neden istiyorum diye kendinize mutlaka sorun. Bu süreçte çevrenizde ya da bir yerlerde denk geldiğiniz tıp öğrencileri veya doktorlarla konuşabilirsiniz. Onlar da %99 ihtimalle 'sakın gelme, baştan vazgeç' gibisinden şevk kırıcı, heves kaçırıcı sözler sarf edebilir. Siz ne sadece anne-babayı memnun etmek için ne de sadece garanti meslek diye seçin tıbbı(tabi önce o puanı alın da). Zeki ve gözü pek biri zaten ne okusa işsiz kalmaz, başarılı olur. Yine başkalarının fikirlerini alın ama gerçekten bir kulalığınızdan girip diğerinden çıksın, çok önemsemeyin çünkü o sadece onun kendi düşüncesi, siz farklı şeyler düşünebilirsiniz. Sonuç olarak sadece ama sadece kendi kararınızla gidin her sene derece yapanlar yüksek puan alanlar oraya gidiyor diye, şartlanmayla değil.


ayhan13
Member
Posts: 1

Reputation: 0
Re: İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ
on: March 9, 2016, 21:17

Çoğu sayısalcının hayalı ama çok yüksek.


Pages: [1]
WP Forum Server by ForumPress | Lucid Crew
Version: 1.8.2 ; Page loaded in: 0.023 seconds.